Йдеться про рішення Тендерної колегії АМКУ від 18 серпня, яким вона підтвердила право Золочівської сільради (Київська область) не допускати до закупівлі системи відеоспостереження продукцію китайських виробників з цього реєстру
Антимонопольний комітет (АМКУ) вперше визнав право замовників не купувати на тендерах у Prozorro продукцію, вироблену компаніями, що внесені до переліку "Міжнародних спонсорів війни".
Йдеться про рішення Тендерної колегії АМКУ від 18 серпня, яким вона підтвердила право Золочівської сільради (Київська область) не допускати до закупівлі системи відеоспостереження продукцію китайських виробників з цього реєстру, пишуть Наші гроші.
За даними видання, це прецедентне рішення АМКУ.
Золочівська сільрада в липні оголосила тендер на придбання системи відеоспостереження вартістю 498 тис. грн для захисту громадського порядку. У тендерній документації було вказано:
"Також звертаємо увагу на перелік міжнародних спонсорів війни визначеними НАЗК, з яким можна ознайомитись за посиланням https://sanctions.nazk.gov.ua./boycott/ та вимагаємо утриматись від надання пропозицій від виробників, зазначених в переліку!"
ТОВ "Інженіринг-аналітика" вирішило, що ця вимога заважає їй взяти участь у закупівлі, оскільки фірма планувала запропонувати постачання товару китайського виробника Hikvision. У 2021 році Федеральна комісія зі зв’язку США внесла його в перелік компаній, що становлять загрозу національній безпеці. А у 2023 році Національне агентство запобігання корупції внесло "Хіквіжн" та ще одного китайського виробника електроніки Dahua у свій реєстр "Міжнародних спонсорів війни".
Комісія АМКУ з розгляду скарг у сфері закупівель розглянула скаргу українських дилерів китайського виробника і відмовила у її задоволенні з огляду на наступне.
Золочівська сільрада повідомила, що раніше погодила свої проекти інформатизації у Міністерстві цифрової трансформації і отримало рекомендації з таким зауваженням Мінцифри:
"Також зазначаємо, що використання у комплексних системах відеоспостереження обладнання компанії HikVision несе загрози критичних вразливостей та недоліків організації користування системами, оскільки таке обладнання має ряд технічних недоліків (проблеми із прошивкою ІР-камер, уразливості відеореєстраторів на предмет несанкціонованого доступу, критичні вразливості глобальних хмарних сервісів, тощо)".
Окрім цього замовник пояснив, що компанії з реєстру НАЗК "активно працюють в РФ, наповнюючи російський бюджет та постачають обладнання подвійного призначення, яке використовується у воєнних цілях проти України. Зокрема і китайський державний виробник і постачальник обладнання для відеоспостереження для цивільних і військових цілей Hikvision несе загрозу національній безпеці, адже надає широкий спектр продуктів фізичної безпеки, включаючи відеозахист, контроль доступу та системи сигналізації, що може бути використаний проти України".
Замовник вказав, що проблем зі зменшенням конкуренції без участі однієї китайської компанії не очікується.
"Аналізуючи ринок контрагентів, що постачають системи відеоспостереження та моніторинг цін, Замовником встановлено, що є достатня кількість виробників, зокрема таких як Canon, Axis, Bosch, Geovision, Greenvision, Hanwa та інші, що не мають відношення до міжнародних спонсорів війни, не перебувають в міжнародних санкційних списках чи санкційних списках України та можуть постачати системи відеоспостереження", – наголосив замовник.
Також "Інженіринг-аналітика" скаржилась на те, що НАЗК не має повноважень вести реєстр "Міжнародних спонсорів війни", а сам по собі цей реєстр не є офіційним. Бо НАЗК на своєму сайті вказує, що "Позначення "Міжнародним спонсором війни" є лише репутаційним. Україна не контролює виконання: саме світова спільнота діє як суддя, присяжні та кат".
На це замовник повідомив інформацію з сайту президента Володимира Зеленського про затвердження "Дорожньої карти індивідуальних санкцій: Рекомендації щодо санкцій проти Російської Федерації". У ній вказано, що НАЗК оприлюднює список осіб, які на основі загальнодоступної інформації відповідають критеріям санкцій, і передає їх урядам, які готові ввести ці санкції.
З огляду на цю суму обставин АМКУ погодився з тим, що замовник правомірно вимагає від учасників тендеру не пропонувати йому продукцію компаній, внесених до реєстру "Міжнародних спонсорів війни".
Київське ТОВ "Інженіринг-Аналітика" належить Олегу Сохану, Володимиру Перепелиці та Валерію Клебану.
Валерій Клебан працював у СБУ, де займався кібербезпекою. Також він працював у департаменті інформаційно-комунікаційних технологій КМДА, який очолював Юрій Назаров, зять одного з лідерів забороненої проросійської партії ОПЗЖ Юрія Бойко. Під час роботи Назарова, КМДА закуповувала саме китайську продукцію "Хіквіжн" для системи відеоспостереження Києва з функцією розпізнавання облич. "Інженирінг-аналітика" тоді отримала підряди на постачання китайських товарів для КМДА на 291 млн грн.
Джерело: https://biz.censor.net/n3439405
Джерело: https://rabota-i-trud.ua
24.08.2023