Квіти, що дорожчі за срібло: як на півдні Одеської області виробляють найкоштовнішу спецію в світі
У той час, коли дерева, що вже встигли порадувати своїм різнокольоровим вбранням, повільно скидають листя, готуючись до зимового сну, з-під землі проростають найніжніші квіти. На тлі сірого ґрунту в променях осіннього сонця їх лілові віночки переливаються різними відтінками подібно рідкісним сапфірам. Втім, рослини ці справді коштовні, адже це крокус посівний (Crocus sativus), з якого виробляють найдорожчу у світі пряність – шафран. Зараз грам її для кінцевого споживача коштує майже 700 грн, що лише в 5 разів менше за ціну банківського золота і в 15 разів дорожче за срібло!
Власний кореспондент «Думської» в українській Бесарабії побувала на плантації шафрану, розташованій на півдні Одеської області.
Чудо-поле площею 40 соток розквітає другу осінь поспіль: зведенням вишуканої культури в селі Підгірне Білгород-Дністровського району займається родина Надії та Михайла Кучер. Подружжя із задоволенням погодилося показати своє миле квіткове господарство.
Ще не дійшовши до шафранової плантації, вже починаєш уловлювати тонкий приємний, немов весняний, аромат. А наблизившись, бачиш розквітлі квіти неймовірної краси з трьома розкішними червоними маточками. Маточки ці і є головним «плодом», який відділяють від квітки. Після спеціального сушіння він стає шафраном.
…Яскравий сонячний день. Над ошатним полем здивовано-святково літають бджоли. І навіть бражники-«колібрі» якимось дивом розвідали про смачні квіти і раді перед зимою насититися їх солодким нектаром. Тут так гарно, що навіть не віриться, що все це поряд з нами, на Одещині, традиційно захопленої зерновими та олійними.
- Чоловік мій за фахом агроном. Дізнавшись про шафран, він дуже зацікавився його виробництвом, – розпочинає розмову Надія (сама за фахом економіст-бухгалтер). — Розумієте, одна річ, наприклад, вирощувати цибулю, картоплю, буряк чи те ж саме зерно – все це вимагає величезних щорічних витрат (посадковий матеріал, зрошення, підживлення, захист рослин, людська праця). А інша річ – шафран. Культура сама по собі невимоглива та незатратна. Вона росте на одному місці до семи років. Тут основні витрати йдуть на посадковий матеріал. Ми його, до речі, купували в Голландії. Звичайно, раз на місяць рядки треба просапати. Але ж роботи ці ведуться у вересні, коли вже немає виснажливої спеки. Поливу культура не вимагає, хіба що зовсім небагато при аномальній посусі.
Ще один важливий момент: шафран не втрачає своїх чарівних властивостей упродовж семи років. Тож маточки зібрали, висушили, у баночки склали і все. Немає необхідності будувати склади для зберігання прянощів. Одним словом – золотий бізнес. Був би б золотим, якби не одне АЛЕ – відсутність масового збуту. Поки ж бессарабські шафранники реалізують свій дорогоцінний товар через інтернет, соцмережі та серед знайомих крафтовиків, які використовують барвисту пряність у своєму виробництві.
З'явись гарний збут шафрану за кордон, за грам прянощі можна було б виручати 7-8, а той 15-20 доларів, на внутрішньому ринку ж поки що пропонують по 1,5-2 долари (споживачеві доводиться платити набагато більше). Зрозуміло, такі гроші виробнику невигідні, тому й розширювати свою плантацію Надія з Михайлом не поспішають.
Але як тільки з'явиться нормальний ринок збуту шафрану, квіткових полів восени в області стане набагато більше. До речі, з наявної ділянки цього року подружжя думає отримати близько 5 кг спеції. Минулого року було 1,5 кг.
Про шафрановий бізнес Надія Кучер знала і раніше, багато цікавилася цим напрямком, але поштовхом стала та обставина, що жінка дізналася про державну програму Служби зайнятості, яка виявилася цікавою для розвитку власної справи. Надя пройшла курси, підготувала бізнес-план, успішно захистила та отримала стартові кошти. На них вона придбала сушильне обладнання.
На завершення кілька слів про користь найдорожчої спеції у світі. За інформацією фахівців, шафран посилює імунітет людини, чистить кров, печінку, оновлює організм на клітинному рівні. Він сильний антисептик. Він заспокоює нервову систему, але при цьому сприяє розумовій концентрації. Тому в родині Кучерів популярний шафрановий чай, який у сезон заварюють безпосередньо із свіжих квіток.
Виходить, що будь-який продукт з шафраном покращує здоров’я. А Надія, окрім чистої спеції, пропонує покупцям ще шафрановий мед і сухі квітки крокусу. Подружжя з радістю приймає гостей, із захопленням розповідає про свій «ювелірний» бізнес і не втрачає надії на те, що настануть добрі часи, коли в Бессарабії значно розширяться площі земель, що восени радуватимуть людей рясним урожаєм фіолетових квітів із трьома витонченими червоними ниточками.
Авторка — Сніжана Стрепетова, спеціально для «Думської»
Джерело:https://dumskaya.net/news/tsvety-kotorye-dorozhe-serebra-kak-na-yuge-odess-186398/ua/
Джерело: https://rabota-i-trud.ua
03.11.2024