У новому місті довелося переформатувати меню під запити місцевих мешканців

З Великої Новосілки до Кропивницького: як родина релокувала бізнес із Донеччини під час повномасштабної війни


Наталя Гайченя — двічі переселенка. У 2014 році вона покинула Донецьк та повернулася до рідного селища Велика Новосілка, де разом із сестрою Ольгою відкрила власну кав’ярню. Після початку повномасштабного вторгнення родині вдруге довелося рятуватися від війни, на цей раз — до Кропивницького.

Східний Варіант розповідає, як родина Наталі відновила власний бізнес у релокації та які труднощі їх спіткали

Евакуація з Донецька та початок власної справи

Наталя Гайченя народилася та виросла на Донеччині, у рідній Великій Новосілці. Це невелике селище, яке розташовується за 90 км від обласного центра, і славить своїми грецькими коріннями. Велика Новосілка в 18 столітті була заснована греками з Криму. Відтоді тут існує потужна грецька спільнота, яка не забуває свою історію та культуру.

Хоч воно невелике, але до війни в селищі було все: магазини, банкомати, відділення зв’язку, кав’ярні, проводилися фестивалі та концерти. До 2022 року тут проживало близько 7 тисяч людей, зараз — лише 300.

бізнес із Донеччини

«Barbaris» у Великій Новосілці. Джерело фото: Instagram-сторінка закладу «Barbaris»

Після школи Наталя поїхала до Донецька та вступила до Донецького національного університету за спеціальністю економістки-маркетологині. Після випуску працювала головною бухгалтеркою в одній із держустанов. Навесні 2014 року Донецьк був окупований проросійськими сепаратистами. Невдовзі почалися бойові дії. Наталя та її сестра Ольга, з якою вона була в місті, прийняли рішення повернутися до Великої Новосілки.

Сестри розуміли, що хочуть робити щось цікаве та корисне для свого селища. Для цього проаналізували ситуацію у Великій Новосілці: що є, а чого не вистачає, і чого нового хотілося б побачити мешканцям. Ольга за професією шеф-кухарка, тож вдвох жінки вирішили відкрити сімейну кав’ярню. Винайняли приміщення, придбали обладнання та почали працювати. Кав’ярню назвали «Barbaris».

Спочатку це був невеликий заклад, який поступово розбудувався в щось більше. Власниці дбали про власну справу, постійно намагалися зробити краще. Поруч з кав’ярнею облаштували літню терасу та дитячий майданчик. А за два роки організували пункт доставки в сусідньому місті Вугледар.

бізнес із Донеччини

Свято Нового року у «Barbaris» у Великій Новосілці. Джерело фото: Instagram-сторінка закладу «Barbaris»

Заклади мали попит у місцевих: у них проводили бенкети, корпоративи, відпочивали родини з дітьми. Здавалося, що далі буде тільки більше можливостей. Однак, у 2022 році усе перевернулося…

Релокація до Кропивницького

Коли почалася повномасштабна війна, Велика Новосілка опинилася на лінії фронту. Уже у квітні 2022 року російська армія стояла за 7 км. Селище та села, що були поруч, постійно обстрілювалися ворогом з усіх видів зброї.

Сестри виїхали у березні 2022 року: Ольга з маленькими дітьми за кордон, а Наталя із чоловіком та двома синами приїхали до Кропивницького. Із собою встигли взяти лише те, що вмістилося до автівки.

бізнес із Донеччини

Наталя Гайченя разом з сином. Джерело фото: Instagram-сторінка закладу «Barbaris»

Спершу Наталя не думала про те, щоб відновлювати бізнес. Деякий час вона попрацювала адміністраторкою в Кропивницькому. Саме тоді наважилася на спробу відновити власну справу.

Через бої на Донеччині заклади родинного бізнесу були повністю знищені. Тож розпочинати довелося все наново. Наталя вирішила податися на державний грант «єРобота», який фінансово підтримує український бізнес за умови створення нових робочих місць. Отримавши грант, підприємець зобов’язувався створити робочі місця і пропрацювати не менш як 3 роки. За цей час грантові гроші мали повернутися від підприємця до держави у вигляді податків. Заявка Наталі пройшла лише з 8 спроби. Але саме завдяки цьому вона змогла придбати необхідне обладнання та відновити бізнес.

бізнес із Донеччини

Джерело: Кіровоградський обласний центр зайнятості

У новому місті довелося переформатувати меню під запити місцевих мешканців. «Barbaris» став пропонувати піцу, роли, суші, салати та бургери. Окрім страв «із собою», заклад пропонує доставку по Кропивницькій громаді.

У відновленому закладі сьогодні працюють Наталя, її чоловік Руслан та син Іван. За умовами державного гранту вони створили ще два нових робочих місця.

Як податися на державний грант «єРобота»?

Грант «єРобота» має декілька програм. Наприклад, програма «Своя справа» розрахована на тих, хто хоче почати чи розвивати свій малий або мікробізнес. Підприємці можуть отримати до 250 тисяч гривень з обов’язковою вимогою створити щонайменше 1 робоче місце.

Програма «Новий рівень» підходить для вже зареєстрованих підприємств, яким необхідні кошти на придбання обладнання для створення або збільшення виробничих потужностей. Така програма підійде переробним підприємствам, зокрема з виробництва меблів, будматеріалів, одягу, фурнітури, ліній металообробки, аграрної переробки тощо. Підприємці можуть отримати до 8 млн грн за обов’язкової умови створити від 25 нових робочих місць.

Програми «Свій сад» та «Своя теплиця» підходять для бізнесів із садівництва, ягідництва, виноградарства тощо. У гранті «Свій сад» підприємці можуть отримати від 400 тисяч грн та створити до 425 робочих місць, а у «Своя теплиця» — отримати до 7 млн грн та створити від 14 робочих місць.

Докладніше почитати про програми та вимоги до них можна на офіційному сайті державного гранту «єРобота».

Джерело:https://v-variant.com.ua/article/biznes-iz-donechchyny/

Источник:  https://rabota-i-trud.ua

20.09.2024

Читать остальные статьи...