Майстриня Зоя Федоренко після початку повномасштабного вторгнення зробила хенд-мейд хобі власною справою для підтримки українців. Вона виготовляє іграшки та сувеніри у синьо-жовтих кольорах. Кореспондент «Великого Києва» познайомився з авторкою робіт, а ще – дізнався, скільки часу потрібно, щоб виготовити Пса Патрона з м’яких ниток
Коли побачила ваші іграшки, мала відчуття свята – зайці та ведмеді в синьо-жовтих кофтинках, з блакитними вухами, сердечками в руках. Кому дістаються такі вироби?
Після початку повномасштабного вторгнення, почала більше і більше патріотичне в’язати. Дуже багато відправила закордон – просили люди, які виїхали, і хотіли Пса Патрона. Питали про ведмедиків, зайчиків патріотичних. Їм хотілося щось своє, рідне. Багато в Київ повідправляла. Найчастіше замовляють дітям на подарунки – на Святого Миколая і Новий рік. В минулому році на місяць по 17 чи 18 штук в’язала іграшок «Пес Патрон». Він найбільше користувався популярністю, всі хотіли дуже Пса Патрона.
Пес Патрон тепер дитячий улюбленець…
Так. Але купують іграшки і для дорослих. Людина собі таку іграшку захотіла, і для неї замовляють. У мене навіть знайома в Києві працює в одному магазині, і попросила: «Дай іграшки, я виставлю в себе». То у мене такий зайчик був невеличкий і брелочок патріотичний – його придбали на подарунок послу Португалії в Україні. Казали, що дуже цікавий, був саме такий єдиний набір, оригінальний. Його продали і подібних в нас не було більше. Якось брала жінка, років 60, такого маленького ведмедика. Потім мені розказувала, що живе одна, донька десь в іншому місці, то каже: «Я кожного вечора з ним розмовляю».
Як давно Ви почали виготовляти хенд-мейд іграшки?
Вперше почала займатися років зо 3 тому. 13 років працювала на державній службі в відділі фінансів, і мене звільнили з роботи – було скорочення. Залишилася вдома, в селищі Сосниці Чернігівської області. У мене народилася маленька племінниця, і я почала пробувати їй щось в’язати – з плюшевих м’якеньких ниток одяг, іграшки. Подивилася в інтернеті, що ще можна в’язати. Першим зв’язала гнома. Вийшов у патріотичних кольорах. Отакі нитки замовляла – і таким він у мене вийшов.
Виставила в інтернеті – показати, що я зробила. Люди почали цікавитись, і так я почала в’язати ще, сусіди питали. Мені спочатку було якось соромно, бо не звикла продавати, а згодом захопилась.
Скільки потрібно часу, щоб виготовити Пса Патрона?
Якщо в’язати з самого ранку до 11 ночі, то за день зробити можна. А так – то дня півтора – два приблизно. Особливо Патрони – там багато нюансів – жилеточки, одяг особливий. З Патроном більше мороки, ніж з зайцем. Коли почалося повномасштабне вторгнення, я була в групах з майстрами хенд-мейд, які продають схеми. Там навіть українські майстрині є, які розробляють схеми, а потім продають свої майстер-класи. От люди почали цікавитися, чи нема Пса Патрона. Я в однієї знайомої спитала. А вона каже: «Я купляла собі цю схемку, і можете обмін зробить». Так і виміняла – я їй свою іншу схемку, а вона мені Пса Патрона. Бо це все по схемі. Я сама можу щось зв’язати, але щоб було гарно, потрібна розробка. Переважно ці схеми або беруть з інтернету, або купують в інших майстринь.
У вас можна побачити декілька різних образів Пса Патрона – вони кожен з іншої схеми?
Образ Пса Патрона я ще сама допридумувала – в магазині для рукоділля значок придбала, хтось ще щось придумав, взяла шеврончки. Потім з’явилися такі шеврончики, де написано «Пес Патрон», просто «Патрон». Згодом я придумала: в мене є такі намистинки, на кожній літера. І мене просили, що був Пес Патрон хлопчика. Дошила до «Пес Патрон» – «ім’я хлопчика». То хтось з батьків просить, щось я можу запропонувати, виходить отак. Хтось хоче з шевроном, хтось герб, той чорні жилеточки, той камуфляжного кольору.
Траплялося так, що люди повертали патріотичного собаку чи зайця?
Перед тим, як відправити іграшку людині, яка замовила, я спочатку показую їй фото, вона дивиться, чи подобається. Було й таке, що зв’язала, а людина каже: «А я наче хотіла трошки не таке». Я залишаю, продаю згодом, а поки шию ту, що вона хоче, більш удосконалену. Коли звертаються – то і готову можу запропонувати з того, що в мене є в наявності. Часто забирають готові. А якщо в мене людина замовляє і пише: «Хочу зайчика». Я одразу їй кажу: «Можете в будь-якому кольорі». Тоді каже, чи в рожево-білому платті, чи біло-рожевому. Я відправляю фото своїх ниток, які маю, і вона обирає. Навіть може обирати колір очей. Хтось хоче з віями, хтось без вій, хтось хоче бантик такий, обідок плаття краєчки такий. З кожною людиною обговорюю, щоб прийшло, і вона була задоволена.
Джерело: https://rabota-i-trud.ua
08.09.2023