Працевлаштування людей з інвалідністю на Донеччині: як працює програма та чи є вона ефективною

Як підприємцям Донеччини долучитися до програми?


Влітку минулого року в Донецькій області запрацювала урядова програма щодо компенсації витрат за облаштування робочих місць осіб з інвалідністю. Така ініціатива повинна привернути увагу підприємців, щоб ті облаштовували робочі місця для людей з інвалідністю та приймали їх на роботу. Східний Варіант дізнався, як програма працює через пів року після впровадження.

Через повномасштабне вторгнення росії, на превеликий жаль, в Україні збільшується кількість людей з інвалідністю. Тому перед державою стоїть гостре питання забезпечення їх роботою та належними умовами праці. Про те, чи дійсно допомагає така програма людям з інвалідністю в Донецькій області, докладніше в матеріалі

Облаштувати місце та отримати за це компенсацію

Раніше Східний Варіант уже розповідав про цю програму. Її головний сенс — відшкодувати підприємцю кошти на облаштування робочого місця для людини з інвалідністю. Спочатку роботодавець складав список меблів та техніки, яка йому потрібна для облаштування такого робочого місця, затверджував його із центром зайнятості, після чого закупав на власні кошти все необхідне. Після подачі заяви на відшкодування, центри зайнятості повертали гроші за все придбане устаткування на рахунок підприємця. Тоді роботодавець уже міг приймати на роботу осіб з інвалідністю.

Ініціаторами такої програми стали Міністерство економіки України, Державний центр зайнятості та Федерація роботодавців України. Щоб отримати компенсацію, підприємцю потрібно працевлаштувати людину з інвалідністю І або II групи. На III групу програма не поширюється.

люди з інвалідністю на Донеччині

Фото ілюстративне, з сайту kadrovik.ua

Очікується, що за допомогою такої програми, люди з інвалідністю приноситимуть користь державі та соціалізуватимуться, а роботодавець — отримає облаштоване робоче місце та сплачуватиме за робітника податки. Це, своєю чергою, сприятиме підтримці економіки та відновленню країни, зокрема й Донеччини.

«Питання працевлаштування осіб з інвалідністю було актуальним на Донеччині завжди, і під час війни набуло особливого значення. Робота має позитивний вплив на життя цих людей, допомагає відчути себе повноправними членами суспільства та сприяє реабілітації. Тому дуже важливо дати бізнесу корисні поради щодо найму людей з інвалідністю та покращення їх кар‘єрного шляху», — розказала Східному Варіанту директорка Донецькій обласного центру зайнятості Валентина Рибалко.

люди з інвалідністю на Донеччині

4 підприємці вже долучилися, 3 особи з інвалідністю — успішно працевлаштовані

У Донецькій обласній службі зайнятості Східному Варіанту повідомили, що з початку реалізації програми працевлаштовані 3 особи з інвалідністю. 2 з них мають інвалідністю І групи, а 1 — II групи. До програми долучилися троє підприємців — двоє зі Слов’янська та один із Дружківки.

Східний Варіант дізнався історії тих, хто отримав роботу за такої програми. Так, завдяки співпраці Слов’янського міського центру зайнятості з ТОВ «Агентська служба «Слов’янська» особа з інвалідністю отримала роботу, а роботодавець — компенсацію за обладнання його робочого простору.

Компанія займається бронюванням та продажем квитків на автобусні перевезення. У зв’язку з воєнними діями підприємство призупиняло свою роботу, але в серпня 2023 року відновилося. Через це звернулися до центру зайнятості для підбору персоналу. Одночасно до міського центру зайнятості звернувся Єгор — мешканець Слов’янська, який має інвалідністю І групи. З листопада його працевлаштували до «Агентської служби «Слов’янська». Для облаштування його робочого місця підприємство придбало необхідне обладнання, після чого отримало компенсацію витрат.

люди з інвалідністю на Донеччині

Фото ілюстративне, з сайту news.dtkt.ua

Мешканець одного із сіл Донеччини Сергій має інвалідність II групи. Він довго не міг знайти роботу, однак у Слов’янську його запросив на співбесіду підприємець Артур Манвелов, у якого основний вид діяльності — виробництво взуття. Співбесіда пройшла вдало й Сергій отримав роботу. Підприємець облаштував його робоче місце, закупивши ноутбук для роботи, лазерний багатофункціональний пристрій, ортопедичне крісло та двоколісний візок. Після цього він отримав компенсацію від центру зайнятості за все придбане майно.

Потрібен інший підхід?

Одна з підприємців, які працевлаштували людей з інвалідністю, Галина Хомченко погодилася розказати Східному Варіанту про свій досвід участі в цій програмі. Вона проживає в Дружківці, зареєстрована як ФОП, надає різні послуги, зокрема продає будівельні матеріали. Паралельно Галина займається громадською діяльністю, допомагає людям з інвалідністю. Коли почалося повномасштабне вторгнення, Галина взяла участь у створенні мобільних бригад, які їздили до людей з інвалідністю та розвозили їм допомогу. Так вона познайомилася з одним із мешканців, якому в листопаді минулого року дала роботу оператора комп’ютерного набору за програмою працевлаштування людей з інвалідністю.

Галина розповідає, що, працевлаштовуючи людей з інвалідністю, підприємцю потрібно проявляти терпіння та розуміти обмеження цієї людини:

«В ідеалі, якщо люди планують працювати з людьми з інвалідністю, то треба, щоби був хтось ще, хто міг би допомагати йому. Треба проявляти терпіння. Наприклад, мені потрібно, щоб він надрукував 300 флаєрів за день, а він може зробити 5 або 13, розумієте? До цього треба бути готовим».

люди з інвалідністю на Донеччині

Галина Хомченко. Фото: спільнота “Психологічна допомога м. Дружківка” у Facebook

За умовами програми, Галина склала список потрібних речей для працевлаштування людини. Цей список вона направила в центр зайнятості, і коли його погодили, вона закупила всі необхідні меблі та техніку за власні кошти. Після цього написала заяву на відшкодування, а також змогла працевлаштувати людину з інвалідністю.

Галина каже, що речі для облаштування місця вона закупила 4 грудня минулого року, а відшкодування їй прийшло наприкінці січня. На думку підприємиці, працевлаштування людей з інвалідністю можна організувати інакшим чином — через соціальний бізнес.

«Моє враження, краще, якщо таке направлення було б на соціальному бізнесі. Люди з інвалідністю можуть допомагати на підприємствах, виконуючи певний обсяг роботи, який вони зможуть зробити. Або, наприклад, щоб їх працевлаштовували підприємці, але щоби підприємцям відшкодовували гроші на їхню заробітну плату та податки. Тоді на підприємствах людей з інвалідністю паралельно змогли б навчати певних навичок та умінь, за допомогою яких вони потім змогли б заробляти самостійно. Це як приклад», — пояснює Галина Хомченко.

люди з інвалідністю на Донеччині

Фото ілюстративне, з сайту ability.in.ua

Працевлаштування людей з інвалідністю, зокрема І та II групи, — це дуже відповідальне питання. Безумовно, що нашій країні потрібно думати про те, як забезпечити роботою та належними умовами праці усі верстви населення, подібно до європейського досвіду.

Як казалося раніше, на жаль, в Україні ставатиме більше людей з інвалідністю через повномасштабну війну та постійні обстріли цивільних об’єктів росією. Тож державі потрібно розробляти нові програми та можливості, щоб забезпечити усіх своїх громадян роботою. Можна підсумувати, що програма з працевлаштування людей з інвалідністю поки що перевіряє свою ефективність. У будь-якому випадку, це гарна можливість для підприємця надати роботу людині з інвалідністю та отримати компенсацію за облаштування її робочого місця.

Як підприємцям Донеччини долучитися до програми?

Нагадуємо, що у 2024 році граничний розмір компенсації за облаштування робочого місця для людей з інвалідністю складає:

· за працевлаштування особи з інвалідністю І групи — до 106,5 тис. грн.

· за працевлаштування особи з інвалідністю II групи — до 71,0 тис. грн.

Щоб дізнатися більше про програму, підприємці Донецької області можуть звернутися до обласного центру зайнятості за телефоном — 0800 33 61 67. Дзвінки приймаються без перерви з понеділка до четверга із 9.00 до 18.00, у п’ятницю — з 9.00 до 16.45. Субота та неділя — вихідні дні.

Джерело:https://v-variant.com.ua/article/liudy-z-invalidnistiu-na-donechchyni/

Джерело:  https://rabota-i-trud.ua

12.02.2024

Читати решту статей...